top of page

 

 Faktoring

 

Podstawowe rodzaje faktoringu:

1.Klasyczny faktoring sprzedażowy

Faktoring w ujęciu klasycznym to systemowe rozwiązanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, którym obniżona płynność finansowa przeszkadza w rozwoju. Zapewnia finansowanie niewymagalnych należności. Wcześniej otrzymane środki pozwalają na zwiększenie skali produkcji i wolumenu realizowanych zamówień. Pozwala także rozpocząć współpracę z kontrahentem, który żąda nieakceptowalnych z punktu widzenia płynności przedsiębiorstwa terminów płatności. Może występować z formie faktoringu pełnego (bez regresu), w którym faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności odbiorcy oraz faktoringu niepełnego (z regresem), w którym faktor nie przejmuje ryzyko niewypłacalności odbiorcy.

2. Faktoring eksportowy

Faktoring eksportowy aktywnie wspomaga eksporterów z sektora MSP. Faktor weryfikuje zagranicznego kontrahenta, finansuje jego płatność i monitoruje terminowy jej wpływ. Faktoring eksportowy ogranicza lub całkowicie eliminuje ryzyko związane z poszukiwaniem odbiorców poza granicami kraju i dokonywaniem sprzedaży z odroczonym terminem płatności. To rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które planują rozszerzyć rynki zbytu. Włączenie w transakcję transgraniczną Faktora pomaga zniwelować bariery związane z różnicami językowymi, prawnymi oraz dyscyplinuje płatnika.

3. Faktoring kontraktowy

Faktoring kontraktowy to produkt pozwalający na bardzo elastyczne zarządzanie płynnością i terminem spieniężania swoich należności. To optymalne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie mają stałych potrzeb w zakresie faktoringu i nie chcą wiązać się długoterminowymi umowami. W ramach faktoringu uproszczonego faktorant może uzyskać finansowanie nawet pojedynczej płatności i nie jest wymagana globalna cesja należności od danego odbiorcy. Ten rodzaj finansowania często wykorzystywany jest w firmach z branż budowlanej i pokrewnych.

4. Faktoring odwrotny

Faktoring odwrotny to usługa oparta na podstawowych zasadach  faktoringu, z tą jednak różnicą, że umowa podpisywana jest nie z dostawcą/sprzedawcą, a z dłużnikiem. Dostawca podpisuje jedynie oświadczenie, w którym akceptuje warunki płatności, w tym cenę za wcześniejsze uzyskanie środków. To Klient decyduje, który z dostawców współpracujących z jego firmą powinien uzyskać możliwość finansowania swoich należności oraz jaka kwota z globalnego limitu powinna być przyznana każdemu z Dostawców.

    bottom of page